Większość rodzin w swoim gospodarstwie domowym ma co najmniej jeden samochód. Jak powszechnie wiadomo, każde auto powinno być ubezpieczone. Nie musimy cały czas być wierni jednej ofercie ubezpieczeniowej. Jest wiele sytuacji w których możemy złożyć wypowiedzenie umowy OC. Niezależnie od tego czy istnieje potrzeba rezygnacji z polisy czy tez nie. warto posiadać wiedzę w jakich sytuacjach można to zrobić.

Kto może złożyć wypowiedzenie OC?

Właściciel pojazdu tak naprawdę nie może zrezygnować z polisy w trakcie trwania umowy ubezpieczeniowej. Jednak są pewne wyjątki kiedy można odstąpić od umowy.

  • Jeśli zmienia się dotychczasowy ubezpieczyciel

Na rynku mamy do czynienia z różnymi ubezpieczycielami którzy oferują różne składki za polisę ubezpieczeniową samochodu.  Kierowcy, chcą mieć korzystną polisę ubezpieczeniową OC, i płacić, najkorzystniejszą, i niższą składkę. Zatem, jeśli kierowca przekonuje się do innego ubezpieczyciela, może złożyć wypowiedzenie OC, u obecnego ubezpieczyciela,  jednocześnie wykupić nową polisę OC, u nowego ubezpieczyciela.

  • Zmiana ubezpieczyciela, po zakupie samochodu z ważną polisą OC

Bardzo często kiedy kierowca kupuje nowy samochód, to auto już posiada ważną polisę OC. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nowy właściciel pojazdu, może skorzystać z ważnej polisy jaka jest wykupiona na samochód.  Jeśli ubezpieczenie nie odpowiada nabywcy samochodu może on w każdej chwili wykupić nowe ubezpieczenie . W tym przypadku nabywca samochodu, może w każdym momencie wypowiedzieć umowę OC.

Kradzież pojazdu

W przypadku szkody całkowitej, lub kradzieży pojazdu kierowca zobowiązany jest do wyrejestrowania samochodu. W takiej sytuacji konieczne jest również złożenie wniosku o wypowiedzenie umowy polisy OC u dotychczasowego ubezpieczyciela.  W tak nieprzyjemnej sytuacji należy się właścicielowi samochodu zwrot składek polisy OC, od dnia wyrejestrowania samochodu.

Jak powinno wyglądać wypowiedzenie OC?

Wypowiedzenie OC musi mieć formę pisemnego wniosku. Właściciel pojazdu może napisać taki wniosek własnoręcznie, lub skorzystać z gotowego formularza dostępnego na stronach internetowych ubezpieczyciela.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. Należy mieć to na uwadze zapoznając się z treścią.