W niniejszym artykule przedstawiamy informacje na temat wynajmu i zakupu pojazdów komunalnych na przykładzie śmieciarek.

Wynajem śmieciarek

Śmieciarki to pojazdy, które są wykorzystywane przez podmioty, które zajmują się oczyszczaniem i utrzymaniem czystości w przestrzeniach miejskich. Jednak, nie każda firma może pozwolić sobie na zakup własnej śmieciarki, dlatego oferowany jest wynajem oraz leasing takich pojazdów. Co ciekawe możliwy jest zarówno wynajem śmieciarek w sposób krótkoterminowy, jak i wynajem na okres długoterminowy (np. kilkumiesięczny lub kilkuletni).

Wynajem pojazdów użytkowych to rozwiązanie godne rozważenia wtedy, gdy podmiot zajmujący się usługami komunalnymi nie chce ponosić wysokich kosztów związanych z zakupem i utrzymaniem pojazdu. Dzięki temu rozwiązaniu można zapewnić sobie dostęp do nowoczesnych i sprawnych śmieciarek, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów początkowych.

Zakup śmieciarki

Kupno śmieciarki opłaca się bardziej niż wynajem, w sytuacji, gdy podmiot świadczący usługi komunalne będzie wykorzystywać ją regularnie. Zakup jest długoterminową inwestycją i może stanowić istotną wartość majątku przedsiębiorstwa.

Trzeba jednak odnotować, że zakup śmieciarki ma także swoje minusy. Koszt zakupu może być wyraźnie wyższy niż wynajem. Poza tym, istotną wadą są koszty utrzymania pojazdu (naprawy oraz wymiany części). Dodatkowo trzeba liczyć się z tym, że rynek zbytu na samochody komunalne jest mocno ograniczony i sprzedaż takiego pojazdu może być trudnym zadaniem (w szczególności, gdy mówimy o wyeksploatowanym egzemplarzu). Natomiast wynajem daje większą elastyczność.

Wynajem czy zakup śmieciarki?

To czy lepszy będzie zakup czy wynajem to sprawa bardzo indywidualna i każdy musi podjąć decyzję we własnym zakresie. Dla wielu przedsiębiorców bardziej atrakcyjny jest wynajem, ale wolą inwestować w środki trwałe, aby zwiększyć wartość przedsiębiorstwa. Na pewno wynajem ma wiele plusów (np. większa elastyczność w zarządzaniu flotą pojazdów oraz mniejsze nakłady na utrzymanie pojazdów) obok których ciężko przejść obojętnie.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. Należy mieć to na uwadze zapoznając się z treścią.