Kierowcy, którzy szukają ekonomicznych rozwiązań swoją uwagę skupiają głównie na rozwiązaniach elektrycznych i hybrydowych. Nie jest tajemnicą, że tego typu rozwiązania wciąż nie cieszą się wielką popularnością na polskich drogach. Jednak jest zauważalny trend w postaci coraz większego zainteresowania alternatywnymi napędami. Ile naprawdę da się zaoszczędzić jeżdżąc ekologicznym pojazdem? Zapraszamy do lektury.

Popularność samochodów z alternatywnym napędem

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego co roku notuje coraz więcej samochodów z napędem elektrycznym. Co lekko zaskakujące – liczba tak zwanych alternatywnych napędów wyprzedza z pozoru dużo popularniejsze pojazdy z fabryczną instalacją LPG (oczywiście samochody, które dostają LPG “poza fabryką” wpływa na to że samochodów z napędem na gaz mamy tak wiele). Mówiąc dokładniej – ponad 6 procent zarejestrowanych aut osobowych to pojazdy hybrydowe. Nie da się ukryć, że jest to wynik bardzo obiecujący dla rynku samochodów hybrydowych. 

Oszczędności wynikające z wyboru hybrydy

Nie da się ukryć, że hybryda jest w większości sytuacji tańszym rozwiązaniem w codziennej eksploatacji od pojazdu z tradycyjnym napędem. Poza oczywistą oszczędnością wynikającą z kosztów spalania oraz kosztów paliwa, posiadacze niekonwencjonalnych silników mogą liczyć na oszczędności wynikające z uniknięcia kosztownych napraw. Takie elementy jak rozrusznik, alternator lub wyjątkowo kłopotliwy filtr cząstek stałych potrafią zakłócić spokojny sen posiadaczy konwencjonalnych silników. Nowoczesny napęd to zazwyczaj także nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne. Przykładem są nowe modele Hondy (np. samochód honda Jazz lub Jazz Crosstar). W tych samochodach konwencjonalną skrzynię biegów zastąpiono małą jednobiegową przekładnią o stałym przełożeniu. 

Ile rzeczywiście da się oszczędzić na samochodzie hybrydowym? Przejdźmy na meritum a więc do spalania. Wspomniana Honda Jazz spala mniej niż 4,5l paliwa na każde przejechane 100 km. Dla porównania podobnych gabarytów spalinowe samochody palą około 7-9l na 100km. 

Podsumowując, z pewnością zainteresowanie hybrydami będzie coraz większe. Korzyści zarówno technologiczne jak i ekonomiczne sprawiają że hybryda jest rozwiązaniem, obok którego ciężko przejść obojętnie. 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. Należy mieć to na uwadze zapoznając się z treścią.