Sprawnie działające wycieraczki samochodowe to podstawa bezpieczeństwa. W dzisiejszych czasach odpowiedzialne są nie tylko za odprowadzanie wody ograniczającej widoczność, ale również za sprawne działanie czujników, które odpowiadają za automatyczne funkcje bezpieczeństwa pojazdu.

Kiedy należy wymienić pióra wycieraczek?

Niestety, wycieraczki, a szczególnie ich pióra, są elementem, który jest dość mocno eksploatowany. Co za tym idzie – często wymagającym wymiany. Czy tak musi być? W jaki sposób możemy przedłużyć żywotność piór wycieraczek?

Pióra wycieraczek są elementem eksploatacyjnym, który wymaga od czasu do czasu wymiany. Nawet jeśli będziemy dbali o idealny stan materiału, z czasem zwyczajnie zacznie się od zużywać pod wpływem tarcia.

Kiedy należy wymienić pióra wycieraczek? W sytuacji, w której nie zbierają dokładnie wody, przeskakują, pozostawiają na powierzchni szyby smugi i zabrudzenia. Pióra wymieniamy również jeśli zauważymy, że parcieją lub ich powierzchnia jest popękana albo w inny sposób uszkodzona.

Czy wymiana samych piór wystarczy?

Nie zawsze zdarza się tak, że wymiana piór wycieraczek jest wystarczająca. Dlatego też jeśli obserwujemy inne problemy z działaniem zestawu, np. skrzypienie, piszczenie, ograniczony ruch wycieraczki, czy nierówne podawanie płynu do spryskiwaczy – lepiej przyjrzeć się całemu zestawowi i uniknąć wydatku jedynie na pióra. Nie rozwiąże on bowiem naszego problemu.

W jaki sposób dbać o trwałość piór wycieraczek?

Aby pióra wycieraczek przez długi czas zachowały swoje właściwości i dobrze radziły sobie ze zbieraniem wody, musimy pamiętać, że nasze codzienne nawyki mają ogromne znaczenie dla ich trwałości. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, by utrzymywać je w czystości – regularne przecieranie miękką szmatką z pewnością nie zaszkodzi, a usunie piasek, który mógłby uszkodzić gumowaną powierzchnię pióra.

Bardzo ważne jest również osuszanie piór wycieraczek – po skorzystaniu z myjni lub powrocie do domu w deszczu, warto wytrzeć pióra by były suche. Od czasu do czasu dobrze je również odtłuścić w delikatny sposób (np. za pomocą ręcznika papierowego).

Poza tym, pod żadnym pozorem nie powinniśmy odrywać pióra wycieraczek od zamarzniętej szyby. Jeśli dojdzie do takiego stanu, lepiej skorzystać z odmrażacza. Siłowe odklejanie pióra od szyby prawie zawsze wiąże się bowiem z powstaniem uszkodzeń mechanicznych.

Stawiajmy na najwyższą jakość

Jeżeli zależy nam na tym, by pióra wycieraczek miały długą żywotność, warto zadbać o to już na etapie podejmowania decyzji o zakupie konkretnego produktu. Na rynku znajdziemy obecnie nie tylko oryginalne pióra i zestawy tworzone przez producentów aut, ale również ich zamienniki.

Czy warto się na nie zdecydować? Odpowiedź brzmi: tak, ale pod jednym warunkiem. Stawiać należy wyłącznie na wycieraczki najwyższej jakości, które posiadają takie same parametry i rozmiary, co oryginalne, standardowe wycieraczki. Możemy również upewnić się, czy dane pióra wycieraczek były poddawane testom jakościowym i eksploatacyjnym. Ich wyniki mogą nam bowiem wiele powiedzieć o produkcie.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. Należy mieć to na uwadze zapoznając się z treścią.