Pojęcie motoryzacja pochodzi od łacińskiego słowa motus, co oznacza ruch, poruszanie się. W szerokim znaczeniu motoryzacja przyjmuje znaczenie poruszania się z użyciem siły, wytwarzanej przez silnik (zwłaszcza spalinowy), która zastępuje siłę człowieka lub zwierzęcia.
Na dzień dzisiejszy termin motoryzacja używany jest głównie do węższego określenia całokształtu działalności, związanej z zastosowaniem, upowszechnieniem oraz eksploatacją pojazdów takich jak auta. jednoślady, traktory itp. a także organizacją i bezpieczeństwem ruchu drogowego oraz utrzymaniem infrastruktury logistycznej takiej jak sieć dróg, warsztaty, parkingi, stacje paliw czy garaże. Motoryzacja ma strategiczne znaczenie dla rozwoju gospodarki każdego kraju (transport) jak również wszelkich dziedzin działalności państwa.
Historia motoryzacji na świecie
Choć pierwsze koło wynaleziono w starożytności, to przyjmuje się iż początkiem motoryzacji są lata 60 te XVIII w. kiedy wynaleziono ciągnik parowy. Sto lat później Siegfried Marcus, austriacki wynalazca i mechanik z Wiednia stworzył pierwszy samochód z silnikiem spalinowym. Dalsze kamienie milowe w rozwoju motoryzacji tworzyli: Carl Benz – samochód ze skrzynią biegów, John Dunlop – opona pneumatyczna czy Henry Ford, który w 1913 r. uruchomił seryjną produkcję aut, a także kolejni konstruktorzy i wynalazcy dokładający kolejne cegiełki do rozwoju motoryzacji. Dziś nie do pomyślenia jest funkcjonowanie człowieka bez motoryzacji, a dziedzina ta mimo upływu lat cały czas inspiruje ludzi do rozwoju nowych technologii i wynalazków.