Komunikacyjne OC – co to takiego?
Komunikacyjne OC – czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – to rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które obejmuje szkody wyrządzone w związku z ruchem pojazdu. Są to szkody zarówno w mieniu, jak i na osobie. Rozmiar szkody zawsze ustala ubezpieczyciel. Zasady funkcjonowania omawianego ubezpieczenia reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych.
Komunikacyjne OC – gdzie kupić?
Posiadacze aut oraz innych pojazdów mechanicznych mogą kupić polisę OC u dowolnego ubezpieczyciela, który posiada zezwolenie na prowadzenie działalności w tym obszarze. Firmy takie jak PZU i pozostałe nie mogą odmówić klientowi sprzedaży OC, ale mają prawo zaproponować mu dowolną cenę. Wysokość składki każdy ubezpieczyciel ustala wedle własnych kryteriów i właśnie stąd biorą się rozbieżności w cenach. Przy zakupie komunikacyjnego OC najlepiej zdecydować się na najtańszą polisę, którą najłatwiej znaleźć poprzez porównanie ofert za pomocą specjalnego kalkulatora online. Droższa polisa nie zapewnia lepszej ochrony, ponieważ w przypadku komunikacyjnego OC zakres ochrony jest dla wszystkich kierowców taki sam. Jednakowe są także sumy gwarantowane, które wynoszą: 5 210 000 euro dla szkód na osobie oraz 1 050 000 euro dla szkód w mieniu. Najszybciej polisę można nabyć przez internet, ale w razie wątpliwości warto osobiście odwiedzić wybraną agencję ubezpieczeniową. Poraj to przykład miejscowości, gdzie działają biura różnych firm.
Komunikacyjne OC – ciągłość ubezpieczenia
Polisę OC kierowca musi nabyć najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. W ciągłości ubezpieczenia niedopuszczalny jest nawet jeden dzień przerwy. Za jazdę bez ważnego OC grożą finansowe kary. Prawo do kontroli w tym zakresie mają przede wszystkim policja, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny oraz Inspekcja Transportu Drogowego.
Komunikacyjne OC – czy można otrzymać zwrot składki?
Zwrot składki OC wchodzi w rachubę w kilku sytuacjach. Przepisy przewidują, że pieniądze można odzyskać w razie wyrejestrowania pojazdu, odstąpienia od umowy zawartej na odległość oraz rezygnacji z polisy automatycznie przedłużonej. Ubezpieczyciela wystarczy poinformować o zaistniałych przesłankach do zwrotu składki. Kierowca powinien uzyskać pieniądze z tego tytułu w przeciągu 14 dni od rozwiązania umowy z firmą ubezpieczeniową.