Automobile special workers remove old windscreen or windshield of a car in auto service station garage. Background
Szyby samochodowe są narażone na działanie wielu czynników zewnętrznych. Nie każdy z nich musi naruszyć strukturę szyby. Bywają jednak sytuacje, kiedy konieczna jest naprawa przedniej szyby. Jak załatwić tę sprawę, zrobić to sprawnie i uniknąć pogłębienia problemu?

Rysy i odpryski utrudniające jazdę samochodem

Podczas jazdy samochodem wiele elementów potrafi uszkodzić szybę. Za najgroźniejsze uchodzą kamienie, wypadające spod kół innych uczestników ruchu. Rysy mogą być też efektem działania zużytych wycieraczek lub wizyt w myjni automatycznej. Porysowana lub posiadająca odpryski szyba utrudnia jazdę. Nasze oko łatwiej skupia się na punktach. Jeśli szyba ma zarysowania, refleksy, pochodzące ze świateł pojazdu z naprzeciwka, mogą mocno dezorientować kierowcę. Dlatego najlepiej od razu udać się do serwisu szyb samochodowych. Naprawa przedniej szyby to codzienność pracowników serwisów. Zdarzają się osoby, które próbują na własną rękę naprawić małe uszkodzenia, ale najczęściej próby kończą się niepowodzeniem lub niewłaściwym naprawieniem szyby.

Naprawa przedniej szyby przy małym ubytku

Nie każdy odprysk lub ubytek przedniej szyby sprawia, że ta nadaje się do wymiany. Kiedy można liczyć się z tym, że szyba zostanie naprawiona? Na pewno wtedy, gdy usterka jest niewielka i oddalona od brzegów szyby co najmniej 10 cm. Naprawa przedniej szyby bez konieczności jej wymiany jest też możliwa, gdy defekt nie znajduje się bezpośrednio w polu widzenia kierowcy. Ile czasu zajmuje taka usługa? Dobry serwis wykona ją w czasie do 30 minut. W miejscu naprawy ubytku pozostaje niemal niewidoczny ślad, który nie zagraża bezpieczeństwu osób poruszających się pojazdem i nie powoduje ich dyskomfortu.

Ocena stanu technicznego samochodu

Naprawa przedniej szyby w pierwszej kolejności wymaga oceny dokonanej przez montażystę, czy uszczerbek znajdujący się na szybie kwalifikuje się do naprawy. W jaki sposób dokonuje się oceny uszczerbku?  Gdy uszkodzenie jest większe niż wielkość monety pięciozłotowej, zaleca się wymianę szyby. Także, gdy uszkodzenie jest bardziej rozległe nie ma możliwości jego naprawy. Najpopularniejsze uszkodzenia mają swoje nazwy. „Oko byka”, „Zgniecenie”, „Podwójne”, „Gwiazdka”, „Mieszane” nadają się do naprawy. Bezpośrednio po wykonaniu naprawy pojazd jest gotowy do użytku.

Naprawa szyby w kilku krokach

Zastanawiasz się, jak wygląda naprawa przedniej szyby? W pierwszej kolejności należy ją oczyścić i odtłuścić. Zaraz potem eliminuje się wszystkie ewentualne, drobne nierówności. Specjalista dobiera kompozycję polimerową, która ma na celu zamaskować defekt. Czy zostaje jakiś ślad po tej pracy? Po wykonaniu usługi naprawy problem przestaje istnieć. Szyba odzyskuje swoje właściwości. Pozostaje niemal niezauważalny ślad o wielkości 1- 2 mm.

Naprawa szyby w samochodzie nie jest łatwa. Niewłaściwe działania mogą pogłębić powstałą usterkę. Dlatego warto powierzyć swoje auto w ręce fachowca.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. Należy mieć to na uwadze zapoznając się z treścią.