W 2018 roku do Polski importowano ponad milion sztuk samochodów używanych. To znaczy, że import wzrósł o 7,1% w stosunku do poprzedniego roku. Najczęściej samochody sprowadzały osoby prywatne. Pojazdy miały średnio 12 lat, a, pomimo nagonki, aż 43% stanowił diesle. Najpopularniejszym krajem pochodzenia importowanych samochodów były oczywiście Niemcy.
Które samochody były najpopularniejsze?
W ogólnym zestawieniu największą popularnością cieszyły się samochody marki volkswagen. Ściągnięto ich prawie 122 tysiące! Dalej plasują się kolejne dwie niemieckie marki: opel (108 tysięcy) i audi (83 tysiące).
Jak sprowadzane są samochody?
Samochody sprowadza się głównie transportem drogowym. W tym celu wykorzystuje się przede wszystkim zestawy składające się z ciągnika oraz lawety. Szczęśliwie do lamusa odchodzą praktyki, w których samochody transportowano naczepami typu „firanka”. Zdarzały się jednak przypadki, że dla oszczędności sprowadzający transportowali w ten sposób bardzo ekskluzywne samochody. Znana jest sytuacja, w której niemiecka policja zatrzymała transport do rutynowej kontroli, a w naczepie odkryła… Trzy porsche 911!
Alternatywna droga
Innym środkiem transportu, którym można sprowadzać do Polski samochody, jest droga kolejowa. Ze względu na rozwój konkurencji na rynku oraz liczne dążenia do uproszczenia procedur, transport kolejowy jest stosunkowo szybki i coraz mniej kosztowny. Warto rozważyć go przy planowaniu ściągnięcia samochodu zza granicy.
Źródło: www.bbats.pl
Przy tworzeniu wpisu wykorzystane zostały dane IBRM SAMAR oraz wewnętrzne statystyki BBA Transport System.