Sprzedaż samochodu to transakcja jaka nie zdarza się często. Gdy postanowimy że chcemy wymienić nasze auto należy odpowiednio przygotować się do sprzedaży. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim warto zadbać o czystość auta. Wyczyszczenie oraz sprawdzenie samochodu w warsztacie to podstawa od jakiej należy rozpocząć proces przygotowania się do sprzedaży. Ponadto, trzeba pamiętać o formalnościach i obowiązkach prawnych.

Zadbaj o lakier

Lakier samochodowy z biegiem czasu może stracić swój dawny blask, natomiast można uzyskać w miarę dobry efekt jeśli odpowiednio zadbamy o kosmetykę samochodu. Przydatna będzie zwykła pasta lekkościerna lub mleczko do lakieru. W niektórych przypadkach rekomendowane będzie udanie się do lakiernika.

Wyczyść wnętrze

Zadbane wnętrze samochodu to coś na co na pewno zwróci uwagę potencjalny kupujący. Poświęcenie kilkudziesięciu minut na odkurzenie i wyczyszczenie kokpitu to absolutna konieczność. W niektórych przypadkach dobrym pomysłem może być wyczyszczenie tapicerek.

Odwiedź warsztat lub stację diagnostyczną

Jeśli Twojemu autu nic nie dolega to możesz być pewny że potencjalny kupujący będzie zdecydowanie bardziej skory do sfinalizowania transakcji. Rzetelny raport ze stacji diagnostycznej, przejrzysta historia przeglądów oraz naprawa bieżących usterek to kluczowa sprawa w momencie próby sprzedaży samochodu.

Formalności związane ze sprzedażą pojazdu

Przygotowując się do sprzedaży samochodu poza typowymi zadaniami należy zadbać o formalności prawne. Przede wszystkim trzeba pamiętać o zawarciu umowy kupna-sprzedaży potwierdzającej przekazanie pojazdu nabywcy.

Pozostałe formalności raczej leżą po stronie kupującego. Mowa tutaj o konieczności uiszczenia opłaty skarbowej. Na uiszczenie podatku ustawodawca przewidział 14 dni. Wysokość podatku wynosi 2% od wartości pojazdu.

Krokiem wieńczącym wszelkie formalności (jakie również z reguły powinien wykonać nabywca pojazdu) jest zarejestrowanie pojazdu w odpowiednim urzędzie komunikacji (np. rejestracja samochodu Poznań) oraz wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. Należy mieć to na uwadze zapoznając się z treścią.