Fatalne wycieraczki, jakich by nie kupić? Tragiczna widoczność w krytycznych momentach? Słońce wschodzi lub zachodzi, a my wolimy nie jechać? Może nocą lepiej nie wyjeżdżać, szczególnie kiedy pada deszcz, bo widoczność spada do minimum i boimy się spowodować wypadek albo, co gorsza nie zauważyć pieszego? Chyba czas wybrać się do okulisty… Każdy kierowca robiący duże przebiegi albo jeżdżący przez lata jednym samochodem, zastanawia się czasem nad tymi kwestiami.

Czas na rozwiązanie

Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest szyba w samochodzie, póki nie szuka rozwiązań słabej widoczności wydając setki, czasem tysiące złotych na jej poprawę, a tymczasem wystarczyło… wypolerować szybę. Najczęściej sytuacjami, kiedy szybę naprawdę trzeba wymienić, pomijając rozbicie szyby w mak, są sytuacje, kiedy szyba pęka czy w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z tak zwanym strzałem. Strzałem najczęściej nazywamy odprysk albo zaznaczony pęknięciem lub drobną siatką pęknięć punkt szyby, w który uderzył na przykład kamień wystrzelony spod opony innego pojazdu. Jest do bardzo adekwatna nazwa, ponieważ taki kamień może osiągać potężne prędkości i często nie zauważamy go nawet, jedynie słyszymy uderzenie, a później powstałe w jego skutek uszkodzenie szyby. Jednak tego typu uszkodzenia są najmniej groźne, są to bowiem sytuacje, które najczęściej zmuszają nas do wymiany szyby, w związku z czym doskonała widoczność jest zachowana, a wymiana często jest pokrywana z naszego ubezpieczenia, bądź ujęta jest w gwarancji pojazdu. Zdarza się też niejednokrotnie, że zarządca drogi, na której doszło do podobnego zdarzenia zobowiązany jest pokryć koszty zakupu i wymiany nowej szyby bądź musi je zwrócić po naszym wniosku i przedstawieniu kosztów.

Na szybę naszego pojazdu ma jednak wpływ znacznie więcej czynników. Kto z nas nie widział kiedykolwiek lakieru, który zmatowiał pod wpływem promieni słonecznych? Kto nie słyszał o samochodzie, który zaczął rdzewieć po zimie z powodu ilości soli na drogach. Komu z nas w końcu nie zdarzyło się jechać przez obszar objęty pracami remontowymi czy budowlanymi? To wszystko od promieni słonecznych, po drobny pył i piach ma ogromny wpływ na powierzchnię szyby w naszym pojeździe i właśnie takie czynniki powodują największe ograniczenia widoczności. Wszystko to jednak wcale nie jest wskazaniem do wymiany szyby w samochodzie. Często wystarczy w takiej sytuacji wypolerować naszą szybę. Warto więc poradzić się specjalisty. Tak więc sprawdź specjalistów w swojej okolicy np. autoszyby Rzeszów i dowiedz się czy na prawdę musisz wymieniać swoją szybę.

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. Należy mieć to na uwadze zapoznając się z treścią.