Kilka lat temu budowa myjni bezdotykowej była inwestycją, która przynosiła niemal pewny zysk. Czy dziś jest tak samo? Co trzeba zrobić, żeby myjnia samochodowa mogła przynosić dochód i była bezpieczną inwestycją?

Procedura się nie zmieniła, warunki trochę tak

Od strony formalnej nic się nie zmieniło: potrzebne są takie same zgłoszenia i spełnienie takich samych warunków technicznych, co kilka lat temu. Pełną procedurę opisują eksperci na stronie https://www.istoserwis.pl/budowa-myjni/budowa-myjni-bezdotykowych/, natomiast tym, na co warto zwrócić uwagę, jest kwestia wyboru odpowiedniej lokalizacji – bardzo często od tego właśnie będzie zależała rentowność inwestycji.

Wiele „dobrych” miejsc jest już zajętych, ale trzeba pamiętać, że często stoją tam myjnie wykonane w starszej technologii. Można więc dziś wykorzystać choćby lokalizacje w mniejszych miastach lub na obrzeżach przy istotnych drogach, ale można też postawić na bardzo nowoczesne i skuteczne myjnie, które będą miały potencjał wystarczający, aby przynieść dochód nawet tam, gdzie już działa pewna liczba podobnych obiektów. Tutaj absolutnie kluczowa będzie bezawaryjność i wysoka skuteczność.

Ile czasu trwa budowa myjni bezdotykowej?

Samą myjnię bezdotykową można postawić już w ciągu tygodnia (choć częściej potrzeba dwóch). To jest jednak jedynie ostatni etap prac. Wcześniej trzeba stworzyć pełną dokumentację i otrzymać niezbędne pozwolenia, co rzadko udaje się zrobić szybciej niż w miesiąc. Około dwóch miesięcy potrwa też przygotowanie miejsca: doprowadzenie mediów i wylanie betonowej płyty, na której myjnia będzie ustawiona. Warto też pamiętać, że dziś w niektórych miastach na przyłącza energetyczne czeka się jeszcze dłużej. Dodając do tego czas potrzebny na uzyskanie zewnętrznego finansowania, jeśli jest ono konieczne, to bezpiecznym horyzontem jest około pół roku – po tym czasie można zacząć na myjni zarabiać.

W niektórych przypadkach myjnię udaje się uruchomić w niecałe 2 miesiące, ale większość inwestorów będzie potrzebowała jednak więcej czasu. To istotny czynnik szczególnie wtedy, kiedy inwestycja ma być finansowana ze środków zewnętrznych.

Jak oszczędzić na budowie myjni samochodowej?

Najtańsze myjnie bezdotykowe będą kosztowały około 20 tysięcy złotych, ale nie są to najpopularniejsze rozwiązania, bo będą też relatywnie wolno generowały zyski. Przy inwestycji rzędu 50 czy 100 tysięcy złotych znaczenia natomiast nabiera pytanie o to, jak te koszty ograniczyć.

Odpowiedź jest dość nieintuicyjna: wybiera się wtedy droższe myjnie. Przy takiej inwestycji należy bowiem brać pod uwagę nie tylko koszt budowy, ale też utrzymania obiektu. Lepsze myjnie bezdotykowe nowej generacji nie tylko są mniej awaryjne od urządzeń z klasy budżetowej, ale też często pozwalają na osiągnięcie lepszych efektów przy mniejszym zużyciu wody i energii. Ma to znaczenie w perspektywie całego okresu eksploatacji. Wybór doświadczonego dostawcy i wykonawcy w tym kontekście wydaje się jedynym rozsądnym wyjściem.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. Należy mieć to na uwadze zapoznając się z treścią.