Akumulatory Bosch i innych renomowanych firm stanowią jedną z najistotniejszych części każdego samochodu. To dzięki nim auto jest w stanie się poruszać – stanowią jedno z dwóch najważniejszych źródeł prądu (zaraz po alternatorze). Niestety, często tracą swoje właściwości, które przeważnie są wynikiem ich niewłaściwej eksploatacji, jak jazda na bardzo krótkich odcinkach, permanentne niedoładowanie akumulatora wynikające z wadliwej instalacji elektrycznej (uszkodzony alternator) czy też zabrudzone bieguny i klemy utrudniające prawidłowy przepływ prądu – dlatego tak ważna jest profilaktyka. Na jakie akumulatory Centra postawić, tak aby służyły na lata bezproblemowego działania? Jakie są ich główne rodzaje oraz czym są ładowarki akumulatorowe? Te wszystkie zagadnienia postaramy się poruszyć w naszym artykule.

Podstawowe rodzaje akumulatorów – jakie mają zastosowanie?

  • akumulatory AGM – stosuje się je przede wszystkim w autach bardzo intensywnie wykorzystywanych, z dużą ilością elektroniki oraz systemem start-stop; ich działanie polega na zatrzymaniu elektrolitu w macie szklanej; to znacznie poprawia ich wydajność, a także odporność właśnie na intensywne i regularne użytkowanie;
  • akumulatory żelowe – ten rodzaj akumulatorów rzadko kiedy sprawdza się w przypadku rozruchu, a jego częstszym zastosowaniem jest długotrwałe zasilanie (na przykład przyczep kempingowych, UPS-ów); w tym typie sprzętu wykorzystywana jest krzemionka, której zadaniem jest zagęszczanie elektrolitu;
  • akumulatory z płynnym elektrolitem są najczęściej i najchętniej wykorzystywane właśnie w przypadku standardowych, zwłaszcza starszych aut z podstawowym wyposażeniem; mogą występować w formie obsługowej – co pozwala na okresową profilaktykę poziomu oraz gęstości elektrolitu, oraz bezobsługowej (MF – ang. Maintenance Free) w zamkniętej konstrukcji – bez dostępu do cel akumulatora.

Wybór któregoś z powyższych akumulatorów jest zatem w głównej mierze zależny od jego dalszego przeznaczenia, dlatego warto zwrócić uwagę na ich podstawowe cechy – technologię wykonania, napięcie, pojemność czy też prąd rozruchu. W przypadku rozładowania naszego starego akumulatora do tego stopnia, że nie będzie się on już nadawał do dalszej eksploatacji, warto pomyśleć o zakupie nowego, takiego który przewidział producent auta i który swoją charakterystyką będzie pasował do naszego samochodu. Pamiętajmy, aby wybierając akumulator zwrócić uwagę nie tylko na jego rodzaj, czy wymiary – nie mogą przekraczać dostępnego miejsca w samochodzie, ale również biegunowość – odpowiednie umiejscowienie „+” oraz „-” tak aby kable były wystarczająco długie.

Ładowarki akumulatorowe i prostowniki – dlaczego warto w nie zainwestować?

Nawet posiadając stosunkowo świeży i niedawno kupiony akumulator Varta należy dokonać profilaktyki, a zatem po prostu zapobiec sytuacji, w której ten się rozładuje w najmniej odpowiednim momencie a my nie będziemy mieli żadnego wyjścia. Właśnie w tym celu powstały tak zwane prostowniki, czy też ładowarki akumulatorów. Dlaczego warto je mieć? Poza tym, że są doskonałą opcją awaryjną w przypadku kompletnego rozładowania akumulatora, to odpowiednie ich użytkowanie na pewno przyczyni się do dłuższego okresu eksploatacji a tym samym wydłużenia żywotności akumulatora.

Same ładowarki różnią się w zależności od pojazdów, dla których są przeznaczone. Te do motocykli są przeważnie bardzo małe a przez to poręczne, charakteryzują się pełnym zautomatyzowaniem i dysponują napięciem wyjściowym 6V lub 12V w zależności od napięcia akumulatora. W przypadku  ładowania akumulatorów samochodowych możemy wybrać takie, które potrafią „podnieść” akumulator z bardzo niskiego napięcia – prostowniki transformatorowe – których konstrukcja oparta jest o transformator i jest znana z „dziada pradziada”, oraz ładowarki automatyczne, gdzie całym procesem ładowania steruje mikroprocesor – po naładowaniu ładowarka przechodzi w stan podtrzymania napięcia. Samochody ciężarowe to już inna bajka, jeżeli chodzi o ładowanie – prostowniki w tym wypadku nie tylko są drogie, ale i sporych gabarytów co z jednej strony może okazać się wadą, natomiast z drugiej – zaletą – bo dzięki napięciu wyjściowemu 24V możemy ładować np. 2 akumulatory jednocześnie.

Podsumowanie

Posiadając własny samochód nie należy bagatelizować tego, jak istotną rolę pełnią w jego przypadku akumulatory Banner (czy też akumulatory podobnego typu, ale pochodzące od innych producentów) – które stanowią podstawę w prawidłowym działaniu auta, gwarantując jego niezawodność oraz pozwalając mu wprawiać się w ruch. Nie są jednak niezawodne i „nieśmiertelne” – dlatego właśnie warto zadbać nie tylko o wybranie takiego najbardziej odpowiedniego dla naszego konkretnego modelu, czy też o zaopatrzenie się w ładowarkę, lub prostownik, które będą nam w stanie pomóc w awaryjnych sytuacjach, ale przede wszystkim istotne jest by pamiętać o profilaktyce i okresowym sprawdzaniu swoich akumulatorów – co przyczyni się znacznie do ograniczenia do minimum wspomnianych wyżej „sytuacji awaryjnych”.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem ładowarki samochodowej lub akumulatora możesz sprawdzić ofertę sklepu https://akumulatory-sosnowiec.pl/

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. Należy mieć to na uwadze zapoznając się z treścią.